MURUNIIDUKID

Õige muruniiduki valimine

muruniidukid

Muruniiduki valmimisel on väga oluline roll krundi suurusel. Maapinnal kuni 1000 m2 ei ole väga oluline, milline on niiduk või niidusüsteem. Väiksemate kruntide juurde sobivad väiksemad lükatavad mudelid 46 cm niidulaiusega, mis on multsivad või külgväljaviskega. Kindlasti leiab ka kogujaga niidukit, mis korjab muru korralikult niitmisel kokku. Suuremate kruntide jaoks võiks valida alates 51 – 56 cm niidulaiusega niiduki, millel on veosüsteem. Veosüsteemid saab jagada kahte gruppi: ühekäigulised ja muudetava kiirusega niidukid. Kindlasti tasub rõhku panna ka niisama masina kõrguse regulaatorsüsteemile. Mugavam on valida alati ühest kangist reguleeritav masin, kuid leidub ka sellised muruniidukeid, millel on kõik rattad eraldi reguleeritavad. Võimalik on reguleerida eraldi esirattaid ja ühest kangist tagasilda. Tänapäeval valdav osa niidumasinaid on kolmesüsteemsed, mis tähendab seda, et masinal on küljes kogumiskorv, tagant– või külgväljaviskega ja kindlasti olemas multšimislahendus. Mugavuse poole pealt võib valida sellise mudeli, millel on käepideme kõrgus reguleeritav. Sellisel juhul on võimalik niita nii lühematel kui ka pikematel inimestel. Niidumasina rataste valikul ei pea enam suurt tähelepanu pöörama, kas rattad on laagritel või kapronpukside peal. Tänapäeva kapronmaterjalist rattad peavad sama kaua vastu kui laagritel rattad. Niidumasina koprused valmistatakse kolmest materjalist: plast-, teras-, või valualumiinium korpused. Suuremate kruntide omanikud või teenuse pakkujad võiksid valida valualumiinium korpuse, kuna see vajab vähem hoolt ja on vastupidavam. Kõigist nendest kolmest tüübist vajab kõige enam hoolt tavaline teraskorpus. Seda tuleks peale igat niitmist alt pesta ja puhastada. Plast- ja valualumiinium korpus nii suurt hoolt ei vaja. Muruniidukit valides võiks kindlasti silmas pidada ka mootorit suurematel muruplatsidel või siis ka tiheda muruga platsidel võiks valida võimsama mootoriga mudeli.

iseliikuv muruniiduk

Niiduseadme neli erinevat funktsiooni.

Külgväljaviskega muruniiduk

Kõige lihtsam, odavam ja populaarsem funktsioon on külgväljavise – rohi lõigatakse ja paisatakse küljepealt välja. Selle miinuseks võib olla see, et tulemus ei jää nii puhas, kui loodetakse. Ideaalsetes tingimustes ja õige külgväljalaske seadistamisel ei tohiks niidetud muru silmaga siiski näha jääda. 

Multšimisega niiduk 

Teine funktsioon on multšimine. Multšiga muruniidukitel on all spetsiaalsed terad, mis niidavad rohu ja peenestavad selle. Selle tulemusel jääb rohi muru sisse ning silmaga niidetavad rohtu näha ei ole. Peenestatud rohi jääb muru sisse väetisena ja kaitseb rohujuuri päikese käest. Selle tulemusena ei kuiva muru nii kiiresti ära. Multšiga muruniidukitel on vaja võimsamat mootorit, et töö oleks korrektne ja ei ummistaks alt korpust. Multšiga muruniidukit kasutades peab muru kindlasti kuiv olema, kuna märga rohtu on raske niita ning see ummistab korpuse.

Kogumisega muruniiduk

Kolmas funktsioon on kogumine. Kogumine annab kindlasti kõige puhtama tulemuse ja on abimees kevadel. Kui on aiast vaja lehti kokku riisuda võib muruniidukiga lehed peenestada ja kokku koguda. Miinuseks võib tuua selle, et korv võib saada kiiresti täis ning seda peab tihti tühjendama. Tühjendamiseks peab olema selleks mõeldud koht, mis võib paljudel inimestel puududa.

Iseliikuv muruniidukid

Iseliikuv muruniiduk kuulub juba suurte ehk laianiidukorpusega muruniidukite klassi. Veoga käsiniidukite maksimum niidulaius on umbes 56 cm. Tavaliselt on veoga muruniidukitel tagavedu ja nendega on ülimalt lihtne manööverdada. Üldiselt on sellistel masinatel nii multšimis, kui ka külgväljaviske funktsioon ja esi- ja tagasilla kõrgus erinevalt reguleeritav.