MURUTRAKTORID – RAIDERID

Murutraktori hinnad kõiguvad alates 1000 eurost kuni 6000 euro ümber. Tekib küsimus, et miks üks või teine masin teisest parem on. Esimesi näitajaid, mida vaadatakse on mootori hobujõud ja niiduseadme laius. Suuremal mootoril on rohkem ressurssi ja seda eriti juhul kui tegemist on ülekasvanud või ebatasase pinnaga. Lisa hobujõud annab kindlustunnet, et masin saab enda tööga hakkama. Teiseks niidulaius – mida laiem on niiduseade, seda kiiremini töö tehtud saab. Siin on oluline silmas pidada aia iseärasusi, kui suured on põõsastevahelised vahemaad ning muud kitsas kohad. Murutraktorid ja raiderid on kaasaegse maastiku lahutamatud hooldusmasinad.

murutraktorid CUB CATED

Murutraktorid ja nende kasutustarve.

Niiduseadme valikul tuleb kindlsati mõelda, milleks me niidukit kasutame. Kas tuleb niita vaid küljepeale vaalu või on soov niidet koguda või ka multsida. Olemas on combi niiduseadmed, mis võimaldavad korraga kõiki neid funktsioone, kuid on ka vaid multsivaid või vaalu niitvaid niiduseadmeid.

Murutraktorid ja raiderid – mugavus.

Oluline, et masinaga oleks mugav tööd teha nii peale istudes, kui lahkudes. Eelistada tuleks kõrge seljatoega reguleeritavat istet. Rooliratas võiks olla korralikult kätte istuv, jäme ja mugavalt käsitletav. Juhtseadised, kus on võimalik valida mootoripöördeid ja erinevaid funktsioone võiksid jääda käeulatusse. Tinglikult võib mugavusse alla liigitada veererataste suuruse. Mida suurem on ratas, seda mugavam on tööd teha, kuna väiksed rattad vajuvad niisketes oludes kergemini pinnasest läbi ning tekitavad masina juhile rohkem vibratsiooni.

Jõuülekanne niidukil.

Murutraktor on sama hea, kui on tema jõuülekanne. Klassikaliselt jagatakse jõuülekanne kaheks: manuaal– ja automaat jõuülekanne. Manuaal jõuülekande puhul peab juht valima endale sobiva liikumiskiiruse ning kiiruse vahetamiseks tuleb murutraktoril seisata ja valida uus kiirus ning tööd jätkata. Automaat jõuülekande puhul on võimalik liikumiskiirust vahetada töö käigus. Automaat jõuülekannet saab jagada kaheks: variaator– või hüdroülekandeks. Variaatori puhul tuleb kliendil valida liikumissuund kas edasi- või tagurpidi ning edaspidine liikumiskiiruse reguleerimine toimub läbi piduripedaali. Eelseadistatud on püsikiirusehoidja, mis võimaldab 5 – 7 erinevat liikumiskiirust fikseerida. Variaatori põhiste automaat jõuülekannete kallimas otsas on süsteem, kus operaator valib liikumissuuna edasi- või tagurpidi, kuid liikumiskiiruse ja pidurdamise jaoks on eraldi pedaalid. Hüdrostaatilist tagasilda kasutatava automaat ülekanded võib samuti jagada kaheks: käsikang juhtimissüsteem – kasutaja kasutab valitsat, et valida endale sobiv liikumissuund, kas edas- või tagurpidi ning vastavalt sellele ka liikumiskiiruse. Pidurdamiseks selliseljuhul on eraldi piduripedaal. Jalgpedaaliga juhitavate hüdrostaatiliste jõuülekannete puhul on nii kiiruse muutmine, kui ka liikumissuuva valimine viidud ühe pedaali alla. See teeb sõitmise ja manööverdamise ülimalt mugavaks, kuna eraldi kangist liikumissuunda valida ei ole vaja.

Murutraktori ostmine ei ole investeering üheks hooajaks, vaid aastate pikkune investeering heasse töömasinasse. Enne valiku langetamist tuleb kindlasti üle vaadata enda aia iseärasused ja leida endale sobiliku niiduseadme suurusega masin. Õige masina valik teeb töö nauditavamaks, mugavamaks ja kiiremaks.

murutraktor raider